Wydarzenia 2012:
Upamiętnienie 100 rocznicy Młodokaszubów
Na wejherowskich cmentarzach delegacja naszego oddziału ZKP w towarzystwie parlamentarzystów i przedstawicieli władz miasta uczciła pamięć spoczywających tam Młodokaszubów. Na mogiłach trzech związanych z miastem postaci, złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.
Najpierw odwiedziliśmy grób Franciszki Majkowskiej, znanej szczególnie z zamiłowania do haftu i stworzenia wejherowskiej szkoły tego rękodzieła. F. Majkowska miała swój udział w organizacji Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego, a później także Towarzystwa Miłośników Kultury Rodzimej „Welecja” oraz Towarzystwa Miłośników Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Zmarła w Iławie, pochowana została w Wejherowie na nowym cmentarzu.
Na starym cmentarzu upamiętnilismy ks. Edmunda Roszczynialskiego urodzonego w niedalekich Łężycach. Jako seminarzysta w Pelplinie, był członkiem Koła Kaszubologów. Należał do Towarzystwa Młodokaszubów, Towarzystwa Czeladzi Katolickiej, Towarzystwa Czytelni Ludowych i Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Był współzałożycielem i akcjonariuszem „Gazety Kaszubskiej” w Wejherowie. Został zamordowany przez gestapo w Cewicach k. Lęborka i pochowany w Wejherowie. Trwa jego proces beatyfikacyjny.
Na koniec odwiedziliśmy grób Alfonsa Chmielewskiego, prawnika i działacza narodowego. W latach 1904-1918 mieszkał w Sopocie, a jego pensjonat Quo Vadis był ośrodkiem życia regionalnego i narodowego. Założył tam m.in. Polski Bank Ludowy. A. Chmielewski uczestniczył w spotkaniu założycielskim Towarzystwa Młodokaszubów, jednak sam założył Związek Przyjacioł Kaszub w Sopocie zrzeszający tzw. „starokaszubów”. Po wojnie był pierwszym komisarycznym burmistrzem Wejherowa, gdzie zmarł i został pochowany.
Odsłonięcie płaskorzeźb przedstawiających Aleksandra Majkowskiego
W ramach obchodów Roku Młodokaszubów ogłoszonego przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dnia 7 września 2012 r. o godz. 17:00 w parku im. Aleksandra Majkowskiego, przed Pałacem Przebendowskich i Keyserlingków, odbyło się uroczyste odsłonięcie płaskorzeźb przedstawiających Aleksandra Majkowskiego oraz głównego bohatera jego powieści - Remusa. Płaskorzeźby wykonane zostały w pniu starego jesionu przez artystę rzeźbiarza Adama Barana. Projekt został dofinansowany przez ZG ZKP.
Pomysłodawcą i organizatorem tych uroczystości było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przy współudziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Odsłonięcia rzeźb dokonali: prezes O/ZKP w Wejherowie Henryk Kanczkowski, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego Danuta Balcerowicz, kustosz Muzeum Janina Kurowska oraz autor Adam Baran. W spotkaniu udział wzięli również członkowie zarządu oddziału, nauczyciele języka kaszubskiego a także liczni goście. Po części oficjalnej wystąpiła rodzinna kapela BAS z Sierakowic, prezentująca muzykę kaszubską.